آن سوی دیوار
یادداشت های یک ایرانی از زندگی اش در اسرائیل
Friday, September 01, 2006
ترانۀ شبات - ادیت پیاف
Edith Piaf - La Vie En Rose

امروز دلم بدجوری هوای ترانه‌‌های فرانسوی می‌کرد. گفتم حالا که این طور است بگذار گل سرسبدشان را انتخاب کنم. خواننده ای که آدم وقتی ترانه هایش را می شنود بی اختیار صدای ققققققققق از نهادش برمی خیزد.
ادیت پیاف (۱۹۱۵-۱۹۶۳) تصنیف‌خوان فرانسوی و از چهره‌های شاخص این کشور در دهه‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ بود. دو آهنگ «زندگی مانند گل سرخ» و «هیچ پشیمان نیستم» او هنوز خوانده و نواخته می‌شود.
ادیت پیاف که نام اصلی او «ادیت جوواننا گاسیون» بود از پدری فرانسوی و مادری ایتالیائی در پاریس زاده شد. مادرش در کافه‌ها می‌خواند و پدرش آکروبات بود. مادرش در کودکی او را رها کرد و ادیت نزد مادربزرگ پدری خود بزرگ شد که روسپی‌خانه‌ای را در نرماندی اداره می‌کرد. ادیت از سه‌سالگی تا هفت‌سالگی کور بود و شایع است که بعد از این‌که روسپیان به زیارت ترزمقدس در لیزیو رفتند بینا شد. مدتی با پدر دائم‌الخمرش زندگی کرد و در شانزده‌سالگی از او جدا شد تا در کوچه‌ها بخواند. در ۱۹۳۵ یک کاباره‌دار پاریس او را به کار گرفت و به خاطر هیکل کوچکش نام گنجشک کوچولو (La Môme Piaf) را براو نهاد. نام پیاف تا آخر عمر بر او ماند. او در این کاباره با برخی مشاهیر پاریس آشنا شد. در ۱۹۴۰ ژان کوکتو نمایشنامه «زیبای بی‌خیال» را برای او نوشت. در این دوره او با موریس شوالیه آشنا شد. شعر بسیاری از آهنگ‌هایش را خود می‌سرود و حتی در آهنگسازی نیز با آهنگسازانش همکاری می‌کرد(ادامه اش را
اینجا بخوانید...)

این ترانه های زیبا را برایتان انتخاب کرده ام و تعدادی کلیپ + و + و + و +و + که امیدوارم مقبول بیافتد.

علاقه مندان می توانند ترجمۀ تعداد زیادی از ترانه های پیاف به زبان انگلیسی را اینجا پیدا کنند.

شبات شالوم

مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin

View My Stats