آن سوی دیوار
یادداشت های یک ایرانی از زندگی اش در اسرائیل
Friday, March 09, 2007
ترانۀ شبات - یوسف اسلام

Cat Stevens- Wild world

یوسف اسلام با نام استیون دیمیتری جورجیو در سال 1948 در لندن به دنیا آمد. با آن که پدرش یونانی ارتدکس و مادرش باپتیست بود او را به مدرسۀ کاتولیک فرستادند! از همان جوانی استعداد هنری خود را در نوازندگی، ترانه سرایی و خوانندگی نشان داد و از 18 سالگی شروع به اجرای برنامه کرد. چون نام یونانی خود را مناسب دنیای هنر ندید هنری نام کت استیونس را انتخاب کرد چون دوست دخترش به او گفته بود چشمانش شبیه گربه است. کار کت استیونس خیلی زود بالا گرفت تا سال 1968 که دچار بیماری سل شد و به خاطرش مجبور شد مدت زیادی بستری شود. این بیماری او را به سمت روحانیت و نوشتن حدود 40 ترانه کشاند که با ترانه‌های پیشین او تفاوت بزرگی داشتند. ترانه‌های "دنیای وحشی"(ترجمه)، "اولین زخم عمیق‌ترین است" که تا به حال توسط چندین خوانندۀ بزرگ اجرا شده و دوبار جایزۀ بهترین ترانۀ سال را گرفته، "صبح شکسته است" و "سایۀ ماه" در سال‌های 70 تا 72 از معروف‌ترین ترانه‌های زمان خود بودند.
در سال 1975 کت دچار سانحه‌ای می‌شود که در جریان آن با مرگ فاصلۀ چندانی نداشته و این دیدار با مرگ او را بار دیگر به جست و جوی روحانی دیگری وا می‌دارد که پایان آن گرویدن به اسلام در سال 1977 و تبدیل شدن به یوسف اسلام است.
پس از آن یوسف بنا به سفارش بعضی از روحانیون موسیقی را کنار می‌گذارد و به کارهای عام‌المنفعه برای جامعۀ مسلمانان لندن می‌پردازد و خیلی زود تبدیل به شخصیت قابل احترامی در عالم اسلام می‌شود. در سال‌های اخیر یوسف کم‌کم به عالم موسیقی بازگشته و آلبوم "
یک فنجان دیگر" جدیدترین کار اوست.
در این
فیلم مستند یک ساعته می‌توانید همۀ داستان زندگی او را ببینید.
این هم چند ترانه (
نفتی، هسته‌ای) و کلیپ دیدنی(+ و + و + و+) از یوسف اسلام.

شبات شالوم

Labels:

مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin

View My Stats